ویدئومتری فناوری استفاده از دوربین و ضبط فیلم و تصویر در اعماق زمین می باشد. از دستگاه ویدئومتری در اکثر موارد به منظور بازدید از چاه های آب استفاده می شود.

به عبارتی دیگر ویدئومتری دستگاهی است که با استفاده از آن ، هم می توان از وضعیت لوله جدار در چاه های لوله گذاری شده آگاهی پیدا کرد و هم از وضعیت لایه های آبرفتی و کارستی در چاه های لوله گذاری نشده مطلع شد. این دستگاه ها قابلیت پیمایش چاه آب با اعماق بیش از 200 متر که جز چاه های عمیق می باشند را دارا هستند.

 

درون چاه آب

ساختار یک ویدئومتر

دوربین های چاه پیمایی یا دستگاه ویدئومتری ، دارای یک یا چند دوربین ثابت و در برخی مواقع یک دوربین با قابلیت چرخش 360 درجه دارند که توسط کابل بلند ( در طول های مختلف ) با وینچ دستی و یا برقی به داخل چاه فرستاده می شوند و از طریق مانیتور این دستگاه قادر به مشاهده ساختمان یا سازه های داخل چاه خواهیم بود.

دستگاه ویدئومتری

حوزه کاربردی ویدئومتری

ویدئومتری چاه آب در صنایع، معادن، کشاورزی و تمام مواردی که با چاه های عمیق ارتباط دارند قابل استفاده می باشد و می توان با چاه پیمایی اطلاعات مورد نظر و تصاویر مطلوب از وضعیت حاضر چاه های عمیق را بدست آورد. این دوربین های بازرسی مصارف گوناگونی در زمینه چاه های آب،  لوله ها و شبکه های فاضلاب دارند زیرا با استفاده از فیلم های آن ها و مشخص شدن عیوب چاه ، می توان در جهت رفع مشکل آن اقدام نمود.

ویدئومتری در چاه های آب

برای بهره برداری پایدار از چاه های آب و استفاده بهینه از سرمایه گذاری انجام شده بهتر است به حفاظت و نگهداری این منابع ارزشمند پرداخت، چرا که پیشگیری بهتر از درمان است. روش نوین بازرسی و فیلمبرداری از چاه آب می تواند راهی برای جلوگیری از پیری چاه و استفاده پایدار از این منابع باشد.

از آنجایی که امکان بازدید از داخل چاه های عمیق توسط انسان وجود ندارد و یا مشکل است، به همین دلیل نیاز به دستگاه ویدئومتری می باشد تا با امکانات لازم، در قطر محدود و عمق زیاد زمین، تصویر برداری کرده و معایب چاه مورد نظر را به ما نشان دهد.

چاه های عمیق و نیمه عمیق به منظور جلوگیری از ریزش دیواره چاه و صدمات وارده به تاسیسات آن ، نیاز به لوله های جدار آهنی دارند. این لوله ها در بخش های آبده چاه دارای شیارهای طولی می باشند که به منظور عبور و مرور آب به داخل لوله طراحی شده اند.

در طی زمان به منظور اینکه بخشی از لوله های جدار آهنی داخل آب می باشند، فرآیند زنگ زدگی بر روی لوله ها اتفاق می افتد که به مرور زمان شیارهای طولی لوله ها،  توسط املاح دچار خوردگی یا زنگ زدگی می شوند و یا بر اثر پوسیدگی ، قسمتی از لوله ها تخریب یا شکسته می شود که این امر بخش اعظمی از آب را خارج می کند یا آبدهی چاه متوقف می شود.

همچنین عدم رعايت نكات فني در هنگام حفر و بهره ‌برداري از چاه و از طرف ديگر رسوب‌زا بودن و يا خورنده بودن آب‌هاي زيرزميني، بالا آمدن سطح گل و لای درچاه، قرار گرفتن توربین داخل گل و لای عملاً‌ منجر به كاهش شديد آبدهي چاه ها و حتي از رده خارج شدن آنها مي‌شود.

به همین منظور برای رفع این مشکلات بسیاری از کشاورزان و یا متخصصین در صنعت بدون شناسایی دست به فعالیت های اصلاح ،کف شکنی ، تعویض لوله ها یا … میزنند. در صورتی که فیلمبرداری از چاه های آب و ارائه تصاویر به کارشناسان و متخصصان و کشاورزان باعث می شود تا با دید بهتر نسبت به رفع مشکل به وجود آمده اقدام کرده و در برخی از موارد با هزینه بسیار کمتر مشکل ایجاد شده برطرف شود.

موارد  زیر را می توان با استفاده از دوربین چاه عمیق بازرسی کرد:

 • رسوب گرفتگی لوله جدار، میزان گرفتگی مشبک ها و انسداد آن ها
 • میزان پوسیدگی لوله جدار
 • ریزش خاک و ابزار در داخل چاه
 • دلایل کاهش آبدهی چاه نسبت به زمان حفر چاه
 • مکان نشتی و فرسایش
 • مشخص کردن نوع لوله جدار چاه و علت خرابی آن
 • پیدا کردن مکان پوسیدگی یا انسداد جداره چاه
 • پیدا کردن محل شکاف یا ترک داخل دیواره چاه
 • تجزیه و تحلیل لایه های زمین شناسی سازند

ویدئومتری در بخش حفاظت از زنگ اداره گاز

افزایش عمرشبکه ها و فرسودگی آنها با گذشت زمان باعث بروز مشکلاتی می شود که هزینه های بسیاری را جهت رفع و اصلاح آن می طلبد. دوربین های ویدئومتری بعنوان یکی از ابزارهای مهم حفاظت از این چاه ها، می تواند زمینه را برای اطلاع از وضعیت چاه ها و اتخاذ تصمیم مناسب در مورد آنها فراهم آورد چرا که همواره یکی از مشکلات ما، ناتوانی برای رفع مشکل نیست بلکه عدم اطلاع از وجود و نوع مشکل است. تخریب تدریجی سازه های چاه های آب باعث هدر رفتن سرمایه و ابزار آلات صنعتی می شود.

محافظت تجهیزات چاه های آب در بخش حفاظت از زنگ اداره همواره مد نظر کارشناسان و بازرسان این حوزه بوده است. ویدئومتری چاه های اداره گاز از صرف هزینه های اقتصادی زیاد جهت پوشش دادن سازه و نصب دوباره سیستم های حفاظت کاتدی در آینده جلوگیری می کند. زیرا با یک بررسی ساده و فیلمبرداری از سازه چاه می توان از سالم بودن آن مطلع شد و از هزينه هاي مربوط به تعويض قطعات، تعميرات ، نصب دوباره تجهیزات و زيان هاي وارده به سازه چاه جلوگیری کرد. چه بسا بتوان توسط فیلمبرداری از چاه یا چاه پیمایی بسياري از مشكلات را بدون تحمل اين هزينه ‌ها بر طرف نمود.

موارد زیر را می توان از کاربردهای ویدئومتری در حوزه حفاظت از زنگ دانست:

 • ابتدا و انتهای آندها و تعداد آنها
 • شکستگی لوله جدار
 • وضعیت طناب ها ( رعایت کشیدگی یا عدم کشیدگی طناب ها، گره خوردگی طناب ها و پوسیدگی و…)
 • چگونگی اتصال غلاف ها و نحوه جوشکاری
 • نیاز یا عدم نیاز به تمیز کردن اسکرین ها و لایروبی
 • بررسی قرارگرفتن آندها در داخل آب
 • آگاهی از ریزش و مسدود شدن چاه

می توانید در بخش گالری پروژه های ویدئومتری و بازرسی چاه عمیق که توسط زیماگستر انجام شده است، نمونه ای از معایب این نوع چاه ها را مشاهده کنید.